İstanbul sex shop, cinsel hayatını renklendirmek isteyen insanlara yönelik fantezi ürünlerinin satıldığı mağazadır. Bir başka değişle yetişkinler için oyuncak mağazası. seks shop İstanbul'ta erken boşalma problemi yaşanlar için geciktirici, geciktirici sprey ve geciktirici krem, daha fazla ereksiyon halinde kalmak isteyen erkekler için cinsel güç artırıcı ürünler, penis boyutundan memnun olmayanlara yönelik penis büyütücü hap ve penis büyütücü pompa, lezbiyen ve gay'ler için vibratör belden bağlamalı penis (protez penis), yalnızlıktan sıkılanlara vajina ve şişme bebek gibi daha sayısız ürün çeşitleri iç giyim ve Sex Shop mağazalarında satılmaktadır.
gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop  
Bozyazı'da unutulmaya yüz tutan 'demircilik' mesleğini yaşatmaya çalışıyor
16 Haziran 2019 Pazar
Anasayfa > GÜNDEM > Bozyazı'da unutulmaya yüz tutan 'demircilik' mesleğini yaşatmaya çalışıyor

Bozyazı'da unutulmaya yüz tutan 'demircilik' mesleğini yaşatmaya çalışıyor

26.9.2018 12:19:17 12 14 16 18 yazdır
Bozyazı ilçesinde demircilik yaparak geçimini sağlayan Niyazi Toprak (45), kırsal kesimde tarımla uğraşan nüfusun azalması ve fabrikasyon imalatın art
Bozyazı'da unutulmaya yüz tutan 'demircilik' mesleğini yaşatmaya çalışıyor

Bozyazı'da unutulmaya yüz tutan 'demircilik' mesleğini yaşatmaya çalışıyor

26 Eylül 2018

Mersin'in Bozyazı ilçesinde demircilik yaparak geçimini sağlayan Niyazi Toprak (45), kırsal kesimde tarımla uğraşan nüfusun azalması ve fabrikasyon imalatın artması sonucunda mesleğinin bitme noktasına geldiğini söyledi.

 Bozyazı ilçesinde demircilik yaparak geçimini sağlayan Niyazi Toprak (45), kırsal kesimde tarımla uğraşan nüfusun azalması ve fabrikasyon imalatın artması sonucunda mesleğinin bitme noktasına geldiğini söyledi.
Unutulmaya yüz tutmuş mesleklerden olan demircilik mesleğine 15 yaşındayken babasının yanında çırak olarak başladığını kaydeden Toprak, 3 kuşaktır demircilik mesleği yaptıklarını, eskiden bazı zamanlar siparişlere yetişemediklerini kaydetti. Toprak, fabrikasyon üretimlerin başlamasıyla kendi mesleklerinin yok olduğunu belirterek, "Köroğlu'nun dediği gibi, 'Tüfek icat oldu mertlik bozuldu' bizim meslekte de fabrikasyon üretim başladı demircilik yok olmaya başladı. Eskiden insanlar çocuklarını bir demirci ustasının yanına verebilmek için beklerdi. Şimdi ise bir çırak bulamıyoruz. Bu mesleğin Bozyazı'da tek ve son temsilcisiyim. Sağlığım elverdiği sürece yürütmeye çalışacağım. Sürekli dertleniyorum, üzülüyorum bu meslek benim ile birlikte yok olacak diye, yaşamasını istiyorum" dedi.
"Zanaatımız makinelere yenik düşüyor"
Fabrikasyon imalat olmadan önce balta, kazma, keser, kürek, bel, tırmık, karasaban, kapı kilidi, kapı tokmağı, nal gibi demirden imal edilen akla gelebilecek her türlü aleti yaptıklarını vurgulayan Toprak, "Demircilik, bilek gücü ile icra edilen zarafet, dikkat ve titizlik isteyen bir zanaat. Ham demiri elimize alıp, ocağa sokup, örsün üstüne koyduğumuzda çekiç ile istenilen, ihtiyaç olan her şeyi yapıyoruz. İnsanlarımızın çoğunluğu demircinin ne yaptığını dahi bilmiyor. Ancak çok darda kaldıkları zaman geliyorlar, 'usta şunu yapabilir misiniz' diyorlar. Yaparız dediğimizde ise şaşırıyorlar. Belli bir yaş grubunda olan insanlarımız çoğunlukla geliyor. Biliyorlar bizim yaptıklarımızın değerini, kıymetini. Teknolojik ürünleri tercih etmiyorlar. Yine tekrarlıyorum maalesef zanaatımız makinelere yenik düşerek birer birer yok oluyor. Buna üzülüyorum" ifadelerini kullandı.
Türklerin en eski mesleği olan demircilik zanaatının yok olmaması için yaşatılmasının şart olduğunu ifade eden Toprak, "Halk Eğitim Merkezlerinin, nesli tükenmekte olan demirci ustalarına belirli yerlerde kurslar açtırarak bu zanaatı gelecek kuşaklara aktarabilmelerini sağlaması gerekiyor" şeklinde konuştu.
"Vatandaşa Muhtar olarak hizmet etmeyi  düşünüyorum"
Toprak, ömrünün 30 yılını demircilik yaparak vatandaşa hizmet ettiğini, kısmet olursa önümüzdeki mahalli seçimlerde Çubukkoyağı Mahalle Muhtarlığına aday olacağını, vatandaş takdir eder seçimleri kazanır ise hem demircilik zanaatını yürütmeyi, hemi de vatandaşa hizmet etmeyi düşündüğünü sözlerine ekledi.

Bu Haber toplam 750 defa okunmuştur.
Etiketler :
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri