27 Ekim 2021 Çarşamba
Anasayfa > YAŞAM > Sağlar 22 yıl önce uyarmıştı "Fethullah Gülen'in varlığı laik Türkiye'de geçerli değil"

Sağlar 22 yıl önce uyarmıştı "Fethullah Gülen'in varlığı laik Türkiye'de geçerli değil"

11.10.2016 16:17:07 12 14 16 18 yazdır
Türkiye Cumhuriyeti'nin temeline dinamit koymaya çalışanları legal haline getirme' diye nitelemiş
Sağlar 22 yıl önce uyarmıştı

Sağlar 22 yıl önce uyarmıştı "Fethullah Gülen'in varlığı laik Türkiye'de geçerli değil"

Çiller'e "Fethullah" İsyanı Mersin Milletvekili Fikri Sağlar,1994 yılında SHP Genel Sekreterliği görevinde iken dönemin Başbakanı Tansu Çiller'in tarikat lideri Fethullah Gülen ile görüşmesini, 'Türkiye Cumhuriyeti'nin temeline dinamit koymaya çalışanları legal haline getirme' diye nitelemiş "Başbakan, irticayı horlatma çalışmalarına güç veriyor" suçlamasında bulunmuştu. Sağlar, Çiller için "Kadın, Laik Cumhuriyetin temeline dinamit koyanlarla konuşuyor, benimle değil. Partimin namusunu kurtardım." demişti.

Sağlar 22 yıl önce uyarmıştı

11 Ekim 201614:03
-A

+A

Sağlar, Terörle Mücadele Yasası'nda düşünceyi açıklama özgürlüğüne ilişkin düzenlemeler öngören yasa tasarısı TBMM'de bütçe görüşmeleri başlamadan önce yasallaşmayınca görevinden istifa etmiş ve koalisyonun geleceği konusunda hedeflerle bağlantılı olarak verdiği tarihleri esnetmek zorunda kalan SHP lideri Murat Karayalçın'a da "Sözünü tutması" imasında bulunmuştu.
Sağlar, Başbakan Çiller'in Terörle Mücadele Yasa Tasarısı konusunda ikna etmek için Fethullah Gülen ile görüşmesini ağır suçlamalarla eleştirmişti. Sağlar şu görüşleri dile getirmişti:
 
"Bu demokrasi uğruna, demokrasiden ödün vermeye yöneliktir. Bu Atatürk'ün kurduğu Laik, demokratik, Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı çalışan karanlık güçlere taviz vermektir. Bu olay Sayın Başbakan'ın ve DYP zihniyetini bir kez daha ortaya koyuyor. Başbakan destek istiyorsa, Türkiye Cumhuriyeti'ne laik, demokratik cumhuriyete karşı çalışan karanlık güçlerden değil, sivil toplum örgütlerinden, sendikalardan, odalardan, meslek örgütlerinden destek istemelidir. Laik, demokratik cumhuriyete karşı olanlara ödün verilmez.12 Eylül döneminde de bu güçlerle pazarlığa oturuldu. Sonuçları ortada Türkiye'nin çağdaş, demokratik, laik bir ülke olması yönündeki kararlığımız sonuna kadar sürdüreceğiz."
Sağlar, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularına da şöyle cevap vermişti:
 
"Tasarıya karşı çıkanlar kimler; kökten dinciler, kökten ırkçılar, bunların sözüyle geri adım atılıyor. Bu kabul edilecek bir nokta değil. Kadın, laik, demokratik cumhuriyetin temeline dinamit koyanlarla gidip konuşuyor, benimle değil. O tarikat lideri, onun varlığı laik Türkiye'de geçerli değil. Bir taraftan da tarikatlar legal hale getiriliyor. İrticayı hortlatma çalışmalarına güç veriliyor, onlarla muhatap olunuyor. Başbakan muhatap alıyor bunları."
bozyazı haberbozyazı haber
Bu Haber toplam 1761 defa okunmuştur.
Etiketler : vahdet
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri